BEZPIECZNE WAKACJE

Wakacje to czas odpoczynku, podróży, zabawy, relaksu i nowych wrażeń. Każdy z nas spędza wakacje tak jak lubi. Korzystając z wolnego czasu nie zapominajmy o bezpieczeństwie własnym i naszych bliskich. Specjaliści Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie przypominają, aby podczas wakacji nie zapominać o bezpieczeństwie naszym i naszych bliskich. Każdy z nas spędza wakacje tak jak lubi, dlatego pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących podczas wakacji w górach, nad wodą i w lesie. Ważne jest uwrażliwienie dzieci/uczniów oraz ich rodziców na mogące pojawić się zagrożenia wynikające ze zbyt długiego przebywania na słońcu, oddalenia się od grupy podczas pieszych wycieczek górskich, zagrożeń wynikających z wchodzenia bez opieki do wody, ale też kąpania się w niedozwolonych miejscach. Pamiętając o bezpieczeństwie zwróćmy uwagę również na zagrożenia mogące pojawić się podczas burzy czy po prostu w domu.
Zadbajmy o jeden z najważniejszych czynników jakim jest więź z rodzicami. Wakacje to czas, który możemy poświęcić na budowanie czy podtrzymywanie relacji z naszymi dziećmi. Jako dorośli bądźmy wzorem dobrych zachowań i źródłem cennych porad i wskazówek. Pozostając w relacji z dziećmi czy młodzieżą porozmawiajmy o zagrożeniach, jakie mogą przydarzyć się w czasie letniego pobytu na wakacjach. Przypomnijmy numery telefonów alarmowych, zapoznajmy z międzynarodowym gestem „Pomóż mi” i nauczmy jak reagować w sytuacjach zagrożenia. Czas wakacji i wypoczynku to czas wielu przyjemnych chwil, które stale uwieczniamy na zdjęciach. Dzielenie się ze znajomymi zdjęciami z wakacji oraz różnych imprez i spotkań towarzyskich jest bardzo przyjemne. Pamiętajmy jednak o kilku ważnych zasadach, które zapewnią nie tylko dobrą zabawę, ale i bezpieczeństwo. Zastanówmy się, czy naprawdę musimy utrwalać na zdjęciu lub filmie każde wydarzenie? Może warto po prostu na chwilę pozostać w świecie realnym i wyłączyć się z sieci? Jeśli to nasz pomysł, jako rodziców/opiekunów na temat do rozmowy, to zastanówmy się, czy wszystko nadaje się do publikacji? Zdjęcia z wakacji mają nam przypominać o dobrej zabawie, a nie informować o każdym naszym kroku i podejmowanych aktywnościach, a tym bardziej być powodem krytyki czy hejtu. Czas wolny od szkoły, czy pracy to nierzadko czas szukania sobie zajęć. Pamiętajmy o zachowaniu tzw. higieny cyfrowej. W dogodnym czasie porozmawiajmy z dziećmi i młodzieżą o zagrożeniach wynikających z nieograniczonego korzystania z Internetu. Zwróćmy uwagę, że zjawisko przemocy czy pornografii jest o wiele bardziej niebezpieczne i dotkliwe w skutkach z powodu swojej niemal nieograniczonej dostępności. Z kolei hejt często doprowadza dzieci do zaburzeń depresyjnych i lękowych, z którymi same nie są w stanie sobie poradzić. Dlatego tak ważna jest więź z rodzicami, którzy nauczą dziecko reagowania na pojawiające się niebezpieczeństwa, ale też w odpowiednim momencie zareagują na zagrożenie. Letni czas powinien być dla nas inspiracją do wspólnej aktywności i szukania sposobów spędzania czasu wolnego. Obdarzmy nasze dzieci uwagą, spędzajmy czas na odpoczynku, rozmowach, dyskusjach, czy zabawie tak, aby z energią powrócić do codziennych zajęć i wraz z dziećmi rozpocząć nowy rok szkolny w pełni sił i z nowymi pomysłami.
A to kilka najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:
Zawsze miej przy sobie numer telefonu do rodziców, ponieważ w razie potrzeby będziesz mógł się z nimi skontaktować.
Miej zapisane w telefonie numery alarmowe, ponieważ wiedza o numerach alarmowych (np. policji, straży pożarnej, pogotowia) jest ważna w nagłych sytuacjach.
Informuj rodziców lub opiekunów o swoich planach. Powiedz im, z kim będziesz, gdzie się wybierasz i kiedy zamierzasz wrócić.
Unikaj rozmów z obcymi, nie bierz od nich jedzenia ani napojów. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Zgłoś rodzicom/opiekunom, jeśli ktoś cię zaczepił. Warto być otwartym i komunikować się z dorosłymi w takich sytuacjach.
Pamiętaj, że zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze podczas wakacji! 😊

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status