DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Kochana Babciu, kochany Dziadku, składamy Wam serdeczne życzenia: Niech się spełnią wszystkie marzenia!
❤️💛🧡🩷❤️
Z okazji Dnia Babci i Dziadka, uczniowie klas: 1A i 1B pod opieką p. Martyny Łapińskiej i p. Katarzyny Pindych przygotowali wyjątkowy program artystyczny. Zaproszeni Goście – Babcie i Dziadkowie – nie kryli wzruszeń słuchając wierszy, piosenek i pięknych życzeń. Po uroczystości, zostali przez swoje wnuki obdarowani własnoręcznie wykonanymi upominkami. Podczas świętowania nie mogło także zabraknąć słodkiego poczęstunku. To był dzień pełen uśmiechów, uścisków i radości, który na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.❤️🩷🧡💛❤️

Wszystkim Babciom i Dziadkom w dniu Ich święta życzenia zdrowia, spełnienia marzeń i pięknych chwil spędzonych z rodziną – życzą uczniowie SP41 🌷

GALA LAUREATÓW

19 stycznia w naszej szkole odbyła się uroczysta Gala Laureatów w konkursach: „Suknia Pani Zimy”, „Baśniowa zakładka” oraz w IX Powiatowym Konkursie Przyrodniczym „Zimowe zjawiska przyrodnicze” i w VII Powiatowym Konkursie Informatycznym „Obraz. Zimowy krajobraz”. Adresatami konkursów byli uczniowie klas 1-3 i przedszkolaki. Wyróżnionym dzieciom dyplomy i nagrody wręczyła p. Joanna Woźniak – dyrektor Szkoła Podstawowa nr 41 im. Jana Matejki w Częstochowie oraz organizatorki konkursów: p. Katarzyna Malanowska, p. Katarzyna Pindych i p. Agnieszka Głowacka.
Gratulujemy!!!

POWIATOWY KONKURS WOKALNY „ZIMOWE NUTKI”

19 stycznia gościliśmy w naszej szkole uzdolnionych wokalnie przedszkolaków i uczniów klas 1-3, a to za sprawą odbywającej się II edycji Powiatowego Konkursu Wokalnego „Zimowe Nutki”. W tym roku do konkursu stanęło 18 uczestników przedszkoli i szkół podstawowych z Częstochowy i powiatu. Dzieci oceniało profesjonalne jury: p. Joanna Konieczek – nauczycielka muzyki w Niepublicznej Szkole Podstawowej PINOKIO, p. Piotr Skuza – nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 38 oraz p. Marcin Gawęda – nauczyciel śpiewu w Jasnogórskiej Szkole Muzycznej i organista na Jasnej Górze. 🎶🎶🎶Po wysłuchaniu piosenek w których tematem przewodnim była zima, jury przyznało:
w kategorii przedszkola: I miejsce – Oldze Marchwińskiej z Miejskiego Przedszkola nr 32, II miejsce – Jaśminie Wawrzak z Miejskiego Przedszkola nr 38 oraz III miejsce – Gabrieli Czai z Miejskiego Przedszkola nr 3;
w kategorii klasy 1-3 SP: I miejsce – Natalii Janczak ze Szkoły Podstawowej nr 38, II miejsce – Idze Szafrańskiej ze Szkoły Podstawowej w Brzyszowie oraz III miejsce Marii Ociepie ze Szkoły Podstawowej nr 41.
Konkurs przygotowały: p. Martyna Łapińska i p. Paulina Korusiewicz.
Gratulujemy laureatom i pozostałym uczestnikom wysokiego poziomu artystycznego !!! 🎼👏👏👏🎼

JASEŁKA

Tradycyjnie, na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia, społeczność naszej szkoły obejrzała przedstawienie związane z narodzinami Jezusa. W tym roku spektakl osadzony był we współczesnych realiach a miejscem cudownych Betlejemskich wydarzeń był Peron nr 3. Wśród bezdomnych, których los życia zmusił do zamieszkania na dworcu, rodzi się Chrystus. Biblijnego znaczenia Jasełek dodają postaci trzech mędrców ze Wschodu, którzy oddają pokłony i ofiarują złoto, kadzidło i mirrę; pastuszkowie, którzy z radością witają Mesjasza oraz postać Heroda – króla Judei symbolizująca okrucieństwo i władzę.
Były to Jasełka niezwykłe i pełne refleksji. Bezdomność to symbol ubóstwa, w jakim urodził się Jezus, symbol który uzmysławia nam, że dookoła nas są ludzie z problemami, którzy potrzebują naszej pomocy i miłosierdzia. To także przesłanie, że Bóg przychodzi do każdego bez względu na status społeczny.
❤️🩷❤️
Występy młodych aktorów uświetniły piosenki i kolędy w wykonaniu solistów (w tej roli także nauczyciele) i chóru Bravissimo.
🎄🎄🎄
Na koniec życzenia bożonarodzeniowe złożyła p. J. Woźniak – dyrektor szkoły oraz Marta Kępińska – przewodnicząca Samorządu Szkolnego.
Ta piękna uroczystość nie odbyłaby się bez ogromnego zaangażowania nauczycieli i uczniów. Przedstawienie przygotowały: s. Stella i p. J. Pałuba we współpracy z p. P. Korusiewicz i p. A. Głowacką. Klimatyczną scenografię zaaranżowała p. B. Górniak.
Gratulujemy aktorskich i wokalnych zdolności naszym uczennicom i uczniom. Brawo 👍
👏👏👏🫶

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

5 grudnia w naszej szkole odbyło się wyjątkowe wydarzenie, na które uczniowie czekali z niecierpliwością przez cały rok. Szkolne korytarze wypełniły się świąteczną atmosferą, a w klasach unosił się zapach pierniczków i radosne oczekiwanie. Największe emocje pojawiły się w chwili, gdy do szkoły przybył długo wyczekiwany gość – Święty Mikołaj, który od razu wywołał uśmiechy na twarzach dzieci. Radości i śmiechu nie brakowało, a spotkanie przebiegło w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Mikołaj odwiedzi nas ponownie za rok. Był to dzień pełen magii, którego uczniowie długo nie zapomną. Samorząd Szkolny.

11 LISTOPADA

„Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie mam prawa do przyszłości” /J.Piłsudski/
🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱
7 listopada społeczność naszej szkoły wzięła udział w Akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość, przygotowana przez p.D.Wolańską i uczniów z klasy 5a, przybliżyła wszystkim ciężkie lata niewoli narodu polskiego i jego dążenie do odzyskania wolności. Prezentując wzruszające wiersze i pieśni patriotyczne, uczniowie pokazali czym jest patriotyzm i niepodległość. W swoim przemówieniu p.J.Woźniak – dyrektor SP41 przypomniała, że uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych, którym zawdzięczamy wolną Polskę.
🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱
Akademię uświetnił występ chóru Bravissimo pod dyrekcją p. A. Głowackiej oraz występ wokalno-instrumentalny klasy 5a pod kierunkiem p. P. Korusiewicz.

JUBILEUSZ 60-LECIA SZKOŁY

30 października w naszej szkole odbyła się wyjątkowa Uroczystość. Społeczność szkoły świętowała bowiem Jubileusz 60-lecia jej powstania. Przez 6 dekad miejsce to było świadkiem pierwszych przyjaźni, wzruszeń, niezapomnianych chwil i ważnych lekcji. Kształtowało charaktery, rozwijało talenty i przygotowywało do wyboru przez uczniów swojej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Przez lata szkoła przeszła wiele zmian i przeobrażeń, ale zawsze pozostawała wierna swoim wartościom: edukacji, rozwojowi i wychowaniu w duchu patriotyzmu.

Obchody Jubileuszu rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Nawiedzenia NMP, którą celebrował Arcybiskup Wacław Depo – metropolita częstochowski. Po pięknym nabożeństwie w intencji pracowników i uczniów, dalsza Uroczystość odbyła się w budynku szkoły. Część oficjalną otworzył ceremoniał wprowadzenia przez poczet sztandarowy, w składzie: chorąży Oliwier Grzybek, asysta Marta Kępińska i Hanna Zawisza – Blachnicka, sztandaru szkoły. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, z ekranu przemówił Jan Matejko. Dzięki współczesnej technologii, nasz patron został „ożywiony” – w swej wypowiedzi zaznaczył, że z dumą patronuje szkole, która jest wierna jego ideałom i wartościom.

Następnie głos zabrała p. Joanna Woźniak – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 41. Po powitaniu zaproszonych Gości, Pani dyrektor przedstawiła historię szkoły podkreślając jak ważne są: zaangażowanie, entuzjazm i serca pokoleń tych, którzy pracowali lub uczyli się w jej murach. Uroczystość swoją obecnością uświetnili: p. Anna Muzyka – Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty, p. Łukasz Pabiś – zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy, p. Rafał Piotrowski – Naczelnik Wydziału Edukacji, p. Dariusz Kapinos – Przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Częstochowy, p. Marta Salwiera – Wiceprzewodnicząca rady Miasta Częstochowy, p. Marek Czerwiński – Dyrektor Urzędu Miasta, p. Aneta Żurek – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM”, p. Grzegorz Sikora – Prezes ZNP, p Dorota Kaczmarek – Przewodnicząca NSZZ „Solidarność”, p. Aleksander Chatys – Przewodniczący Rady Dzielnicy Tysiąclecie, p. Paweł Klimek – Wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasza Praca”, p Małgorzata Ujma – Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasz Dom”, p. Janusz Danek – Zastępca Dyrektora MOSiR, p. Krzysztof Witkowski – Dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, p. Katarzyna Rembisz – Dyrektor Biura Finansów Oświaty i p. Elżbieta Sztabińska (BFO) oraz dyrektorzy częstochowskich przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wśród Gości nie zabrakło emerytowanych dyrektorów i nauczycieli SP41 i Gimnazjum nr 12 oraz absolwentów (dr habilitowanego nauk prawnych, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego p. Mikołaja Małeckiego, p. Marii Kani – aktorki filmowej i teatralnej, p. Marii Magdaleny Jeziorowskiej – reżyserki, scenarzystki i producentki filmowej).

W części oficjalnej została odsłonięta tablica upamiętniająca Jubileusz 60-lecia SP41. Odsłonięcia dokonali: p. Joanna Woźniak, p. Anna Muzyka, p. Łukasz Pabiś, p. Rafał Piotrowski, p. Dariusz Kapinos, oraz Julia Morawska – uczennica klasy VIII. Część artystyczną rozpoczął film prezentujący historię i dorobek szkoły. Po projekcji, w przedstawieniu słowno-muzycznym zaprezentowali się uczniowie. Spektakl miał formę snu na jawie, podczas którego głównemu bohaterowi zmierzającemu na obchody Jubileuszu towarzyszyli m.in.: Jan Matejko, Krakowianka, magiczne tancerki i dziecięcy pociąg.

Piosenki zaprezentowały solistki i chór Bravissimo pod dyrekcją p. Agnieszki Głowackiej oraz zespół muzyczny w składzie p. Paulina Korusiewicz, p. Rafał Ociepa, p. Zbigniew Gładysz, uczennice: Laura Bąk i Maria Ociepa. W przedstawieniu wystąpili: w roli chłopca – Filip Sikora, Jana Matejki – Jakub Wosik, Krakowianki – Matylda Wójcik, wiersze recytowali: Zuzanna Miśkiewicz, Antoni Szczyrek, Mikołaj Gładysz, Marika Wicik i Kinga Piotrowska. Układy taneczne przygotowane przez p. Agnieszkę Palę zatańczyły solistki: Liliana Topczewska, Kaja Suchecka i Nina Jackiewicz oraz zespół taneczny. Występom towarzyszyły prezentacje multimedialne przygotowane przez p. Agnieszkę Głowacką. Galę poprowadziły: p. Agnieszka Pala i p. Anna Dysiewicz. Nad całością części artystycznej czuwała p. Bożena Górniak – autorka scenariusza i reżyserka przedstawienia. Koordynatorką części oficjalnej była p. Monika Orszulak. Dekorację na panelu głównym wykonała p. Bożena Górniak. Szczególne podziękowania należą się p. Rafałowi Ociepie za nagłośnienie i oświetlenie gali jubileuszowej. Dziękujemy również p. Beacie Kucharczyk za balonową dekorację, p. Ewie Michalak za wypożyczenie pięknych strojów oraz p. Agnieszce Prasce za dekoracje kwiatowe.

Po występach na Gości i pracowników szkoły czekał poczęstunek, którego kulminacyjnym punktem był tort ozdobiony wizerunkiem naszego patrona.

Warto zaznaczyć, że obchodom Jubileuszu towarzyszyły w tym roku liczne wydarzenia m.in.: wkopanie Kapsuły Czasu, konkursy: plastyczny i literacki, powstanie muralu autorstwa p. Bartłomieja Stypki na froncie szkoły. Na korytarzach szkolnych stanęły wystawki: tabla przedstawiające absolwentów, albumy, kroniki, prace plastyczne oraz makieta szkoły.

Mamy nadzieję, że ten jubileuszowy dzień zapisze się na trwałe we wspomnieniach. Wspólnie świętowaliśmy i wspominaliśmy z nostalgią dawne dzieje szkoły. Przemówienia Pani dyrektor, zaproszonych gości i absolwentów uzmysłowiły zgromadzonym, jak ważna jest tradycja, jej pielęgnowanie, kształtowanie młodych pokoleń w poszanowaniu dla wartości. Wszyscy zaangażowani w ten Jubileusz poczuli się cząstką historii szkoły i niezależnie od wieku i roli, jaką pełnili lub pełnią, połączyło nas jedno – wspomnienie związane z tą szkołą.

Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli uczestniczyć w Jubileuszu Szkoły Podstawowej nr 41, dziękujemy za wkład, wysiłek i poświęcenie we wszystkich działaniach związanych z obchodami naszego święta.

Zdjęcia: p. Kamil Pawlik, p. Wiktoria Oziębała, p. Marta Berdys i p. Marta Brymora

PASOWANIE NA UCZNIA

Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia. To piękna, szkolna tradycja kultywowana od początku istnienia szkoły. Uczennice i uczniowie klas: IA i IB złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły a następnie zostali pasowani na uczniów SP41 przez p. J. Woźniak – dyrektor szkoły. Pierwszoklasiści otrzymali upominki i pamiątkowe dyplomy. Wydarzenie przygotowały panie: M. Łapińska i A. Pindych. Nad oprawą muzyczną czuwała p. P. Korusiewicz. Życzymy wszystkim naszym pierwszakom, by każdy dzień w szkole dostarczał samych przyjemnych chwil, rozwijania zainteresowań i zdolności.
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status