Zasadniczym zadaniem współczesnej szkoły jest rozwijanie kompetencji uczniów przygotowujących ich do życia w społeczeństwie informacyjnym. Rozwój kompetencji uczniów w tym zakresie powinien dokonywać się w nowocześnie wyposażonej szkole.
Europejski Tydzień Kodowania to oddolna inicjatywa, w ramach której świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie młodzieży i dorosłym sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu, rozwiewanie wątpliwości i mitów otaczających te umiejętności oraz gromadzenie zmotywowanych jednostek w celu wspólnej nauki.
Projekty realizowane w okresie od 1 października 2018 do 30 września 2020 w ramach programu: ‘Erasmus +’ Edukacja Szkolna, Współpraca Szkół. Projekty realizowane w formie: zajęć szkolnych, zajęć pozalekcyjnych oraz indywidualnie przez uczniów. W ramach realizacji projektów przewiduje się wyjazdy do szkół partnerskich w Portugalii, Estonii, Rumuni, Grecji, Turcji, Bułgarii i we Włoszech, a także wizytę partnerów zagranicznych w Szkole Podstawowej nr 41 im. Jana Matejki w Częstochowie. Ze względu na specyfikę projektów, jednorazowo może uczestniczyć w nich określona liczba uczniów. Wyjazdy traktowane są jako wyraz uznania dla uczniów szczególnie wyróżniających się zaangażowaniem w realizację projektu.
MegaMisja to nowoczesny program cyfrowej edukacji dla dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej. Fundacja Orange odpowiada w ten sposób na realną potrzebę edukacji cyfrowej najmłodszych. Program obejmuje swoim zasięgiem już kilka tysięcy dzieci w całej Polsce.
W Szkole Podstawowej nr 41 im. Jana Matejki w Częstochowie został powołany zespół zadaniowy uczniów z klasy 6a: Oliwia Lenart, Zuzanna Poskuta, Krzysztof Trzepizór, pod opieką merytoryczną nauczycielki historii p. Magdaleny Papalskiej.
Zadanie szkolnego zespołu zadaniowego to wybór częstochowianina, który stracił życie w zbrodni katyńskiej w roku 1940 i któremu poświęcona jest płyta pamiątkowa wraz z zasadzonym dębem na Placu Katyńskim w Częstochowie. Następnym zadaniem uczniów będzie poznanie historii życia i okoliczności śmierci bohatera projektu. Kolejny etap projektu to przybliżenie wybranej postaci uczniom naszej szkoły.
Postać, którą chcą upamiętnić uczniowie to oficer piechoty Roman Muś, uwięziony w obozach w Starobielsku i Ostaszkowie, zamordowany przez NKWD w Twerze w 1940r.